Informację dotyczące wycinki drzew, pozwolenia

Chcesz wyciąć drzewo w Twoim ogrodzie, ale zastanawiasz się, czy możesz to zrobić bez zezwolenia? Obawiasz się wysokich kar, jakie mogą na Ciebie czekać jeśli złamiesz prawo?

Podpowiadamy, które drzewa na Twojej działce możesz wyciąć, nie myśląc o dodatkowych formalnościach i nie obawiając się ewentualnych konsekwencji. 

Zgoda na wycięcie drzewa nie jest wymagana, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:

  • 80 cm (topola, wierzba, klon srebrzysty i jesionolistny)
  • 60 cm (kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan)
  • 50 cm (wszystkie inne gatunki). 

Dodatkowo dozwolona jest też wycinka krzewów o powierzchni mniejszej niż 25 m2.

W innym przypadku zezwolenie jest konieczne, a wycinka bez niego może zakończyć się wysoką karą (dwukrotność wartości, jaką trzeba byłoby zapłacić za legalne usunięcie drzewa). Istotny jest również czas, kiedy można prowadzić wycinkę oraz to, czy na drzewach pozostają ptaki. Czasami może okazać się konieczny dozór specjalisty, czyli ornitologa. 

Jeżeli decydujesz się na samodzielną wycinkę drzewa, pamiętaj o bezpieczeństwie! Nawet jeśli wydaje ci się to prostym zadaniem, powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. Bierz pod uwagę najbliższe otoczenie, ewentualne zabudowania i linie energetyczne. Jeżeli masz wątpliwości co do wycinki drzewa lub chcesz zlecić to zadanie profesjonalistom, skontaktuj się ze specjalistami Alpi-Tech. Usuniemy drzewa z Twojej działki, dobierając do tego zadania odpowiednie metody. Nasi arboryści radzą sobie z wycinką drzew w trudno dostępnych miejscach. A tam, gdzie konieczna jest wycinka sekcyjna, wykorzystujemy podnośniki koszowe. Po wykonanym zadaniu sprzątamy miejsce pracy, a wycięte drzewa lub przycięte gałęzie zrębkujemy i pozostawiamy teren czysty od odpadów drzewnych. Skontaktuj się ze specjalistami Alpi-Tech: +48 533 718 428 i zadbaj o swój ogród już dzisiaj!